Üretim izni Nasıl alınır ?


Üretim izni Nasıl alınır ?

Üretim izni alınabilmesi için öncelikle gıda siciline kayıt olunması gerekmektedir. Diğer taraftan, üretim izinleri ürün kodekslerinden yayınlanan ve yayınlanmayan ürünler için ve de gıda maddesiyle temas halinde olan ambalajlar için alınması gerekmektedir. Her bir grup için farklı bir başvuru yapılması gerekmektedir.

üretim izni gerekli belgeler hazırlanır ve ilgili ücretin ödendiğine dair makbuz ile birlikte İl Müdürlüğü kanalıyla Bakanlığa teslim edilir. Diğer nüsha gerektiğinde yetkililere sunulmak üzere işyerinde muhafaza edilir. Başvuru dosyası, Bakanlık tarafından incelemeye alınır. İnceleme esnasında, Bakanlık gıda kontrolörlerinden oluşturulan bir ekip ürünü, üretime uygunluk açısından Gıda Kodeksine göre kontrol etmek üzere mahalline gönderilir.

İşyeri yetkilisi, ön üretim izni alınan ürünlerin üretimine başlandığında konuyu Bakanlığa bildirir. Bakanlıkça yapılan denetimde üründen numune alınır ve laboratuara sevk edilir. Ürünün analizleri sonucunda düzenlenen raporun başvuru belgelerine uygun olması halinde ürün için üretim izin belgesi verilir. Bakanlıkça verilen üretim izin belgelerinin geçerlilik süreleri 10 yıl olup, bu sürenin sonunda işyerleri, üretim izin belgelerinin yenilenmesi için Bakanlığa başvurur.

Danışmanlık Hizmeti Hakkında ayrıntılı bilgi almak varsa aklınıza takılan soruları sormak için iletişime geçiniz ;

Tel:0 (312) 481 34 88

Faks: 0 (312) 481 34 88

GSM: 0 (532) 600 33 77

Mail bilgi@izni.org

Be Sociable, Share!

Üretim izni Nasıl alınır ? ile Benzer Yazılar:

14 Eylül 2011 Saat : 8:21

Yorumlara kapalı.

Üretim İzni Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar